Šuškanje kod dece: Kada posetiti logopeda ?

Logoped Suskanje

ŠUŠKANJE KOD DECE – Kada posetiti logopeda ?

Kada dete šuška, to znači da ima poteškoće sa izgovorom određenih glasova, najčešće su to glasovi: “s”, “z”, “š”, i “ž”.

Šuškanje kod dece se obično manifestuje kao izgovor ovih glasova sa dodatnim šumom ili distorzijom, često zvuči kao neželjeni zvižduk ili strujanje vazduha. Ovo može biti rezultat nepravilnog položaja jezika, zuba, usana ili problema sa kontrolom disanja tokom govora.

Mogući uzroci šuškanja kod dece

Artikulacioni problemi: Pogrešan položaj jezika prilikom izgovora sibilanata. Na primer, jezik može biti previše napred ili se pritiska uz zube na način koji stvara neželjeni zvuk.

Problemi sa zubima: Nepravilnosti u položaju zuba, poput razmaka između zuba (dijastema) ili malokluzija (nepravilan zagrižaj), mogu doprineti šuškanju.

Oralna motorika: Slabost ili nedovoljna kontrola mišića usana, jezika i vilice mogu otežati pravilnu artikulaciju glasova.

Navike disanja: Dete koje diše na usta ili ima problema sa kontrolom izdaha može imati poteškoća sa izgovorom sibilanata.

Anatomija: Anatomske varijacije, kao što su kraći frenulum jezika ili abnormalnosti u strukturi usne šupljine, mogu doprineti šuškanju.

Vrste šuškanja kod dece

Interdentalno šuškanje: Jezik se stavlja između zuba prilikom izgovora glasova “s” i “z”, što može izazvati zvuk sličan “th” u engleskom jeziku.

Lateralno šuškanje: Vazduh izlazi sa strane jezika umesto kroz sredinu, stvarajući šuštavi zvuk.

Palatalno šuškanje: Jezik se podiže previše prema nepcu, što može izazvati dodatne zvukove i distorzije.

Dijagnostika i tretman šuškanja kod dece

Logopedska procena kod dece koja šuškaju: Logoped će prvo proceniti detetov govor, uključujući sposobnost artikulacije, fonološke obrasce i oralnu motoriku.

Vežbe za korekciju: Logoped će preporučiti specifične vežbe i tehnike kako bi se ispravio položaj jezika i poboljšala artikulacija. Ovo može uključivati:

Vežbe pred ogledalom: Pomažu detetu da vidi pravilne pokrete usana i jezika.

Fonetske vežbe: Ponovljanje problematičnih glasova i reči.

Igre i aktivnosti: Zabavne igre koje uključuju vežbanje pravilnog izgovora.

Ortodontska pomoć: Ako su problemi sa zubima uzrok šuškanja, ortodont može preporučiti aparatić za ispravljanje zuba.

Redovno vežbanje: Dosledno vežbanje kod kuće, praćeno savetima logopeda, ključno je za napredak.

Razumevanje tačnih uzroka i vrsta šuškanja kod vašeg deteta pomaže u prilagođavanju tretmana kako bi se postigli najbolji rezultati.

Kada posetiti logopeda u vezi  „ŠUŠKANJA KOD DECE“ ?

Procena logopeda kod dece koja šuškaju

Logoped za decu će koristiti različite tehnike procene, uključujući standardizovane testove i neformalne procene, kako bi utvrdio tačno gde dete ima poteškoće. To može uključivati procenu sposobnosti slušnog razlikovanja glasova, analizu motorike govornog aparata i druge aspekte komunikacije.

  • Vežbe za pravilnu artikulaciju: Artikulacione vežbe: Logoped će raditi sa detetom na izgovoru specifičnih glasova koristeći tehnike kao što su polako izgovaranje, ponavljanje i korišćenje taktilnih i vizuelnih pomagala.
  • Vežbe za jačanje mišića: Mogu uključivati aktivnosti poput duvanja balona, sviranja instrumenata poput frule ili zviždaljki, žvakanja žvakaće gume (ako je dete dovoljno staro), i slično.
  • Korekcija izgovora kroz igru: Korišćenje društvenih igara koje uključuju verbalne zadatke može biti korisno. Na primer, igre s kartama sa slikama objekata koji počinju problematičnim glasom mogu biti zabavan način vežbanja.
  • Upotreba ogledala: Vežbe pred ogledalom pomažu detetu da vizuelno prati pokrete svojih usana i jezika. Logoped može pokazivati kako se pravilno formiraju glasovi i tražiti od deteta da to ponovi gledajući se u ogledalo.
  • Modelovanje pravilnog govora: Dok komunicirate sa detetom, pažljivo izgovarajte problematične glasove i reči, pružajući jasne i spore modele koje dete može oponašati. Na primer, ako dete ima poteškoća sa glasom “s”, možete češće koristiti reči koje sadrže taj glas i naglašeno ih izgovarati.
  • Doslednost i ponavljanje: Logoped će verovatno preporučiti svakodnevne vežbe kod kuće. Na primer, može dati listu reči ili fraza koje dete treba svakodnevno vežbati. Kratke sesije od 10-15 minuta mogu biti veoma efikasne.
  • Pozitivan pristup i pohvale: Pohvalite dete za svaki napor i napredak, bez obzira koliko mali. Ovo može uključivati verbalne pohvale, nalepnice, ili druge nagrade koje motivišu dete. Važno je da dete oseća da je svaki korak napred uspeh.
  • Čitanje i pričanje: Redovno čitanje knjiga koje sadrže problematične glasove može pomoći detetu da čuje pravilne obrasce govora. Pričanje priča i podsticanje deteta da priča o svojim danima može takođe biti korisno.
  • Strpljenje i razumevanje: Razumite da je korekcija govora proces koji može potrajati mesecima ili čak godinama, zavisno od ozbiljnosti problema. Strpljenje i kontinuirana podrška su ključni za uspeh.
  • Individualizovane vežbe: Svako dete je različito, pa će logoped prilagoditi vežbe specifičnim potrebama vašeg deteta. Važno je pratiti savete i plan vežbi koje logoped predloži.
  • Praćenje napretka: Redovni pregledi kod logopeda pomoći će da se prati napredak i prilagode vežbe po potrebi. Logoped može koristiti beleške, video snimke i druge metode za praćenje poboljšanja.
  • Saradnja sa školom: Ako je dete u školskom uzrastu, saradnja sa nastavnicima može biti korisna. Nastavnici mogu primeniti strategije koje logoped predlaže i podržati dete tokom nastave.
  • Podrška porodice: Uključivanje cele porodice u proces može pomoći detetu da se oseća podržano. Svi članovi porodice mogu učestvovati u vežbama i podržavati dete kroz svakodnevne aktivnosti.

Ukoliko imate dodatna pitanja ili vam je potreban specifičan savet, slobodno se obratite logopedu za detaljnije smernice prilagođene vašem detetu.

Kada se suočavate sa govornim izazovima, logopedi su tu da pruže podršku i vođstvo na vašem putu ka boljem govoru i komunikaciji.

Izaberite logoped Beograd i otvorite vrata novim mogućnostima i iskustvima kroz jasniju i efikasniju komunikaciju.

Povezani članci